DIA logo
Zpět

Další 4 prováděcí akty byly zveřejněny v Úředním věstníku EU dne 7. května 2025

Prováděcí akty vstupují v platnost 20 dní po zveřejnění.

Seznamy certifikovaných peněženek - akt stanovuje pravidla pro členské státy pro předkládání informací o certifikovaných řešeních EUDIW pro strojově čitelný seznam certifikovaných peněženek, který má být zveřejněn a udržován Evropskou unií. Členské státy jsou povinny předkládat informace o nových certifikovaných peněženkách, změnách i odebrání certifikace prostřednictvím zabezpečeného kanálu. Předkládané údaje zahrnují popis řešení peněženky a souvisejícího systému elektronické identifikace, odpovědné orgány, režim dohledu a odpovědnosti, opatření pro pozastavení nebo zrušení platnosti, a také certifikační dokumentaci. Nařízení vstoupilo v platnost 20. den po vyhlášení v Úředním věstníku EU.

Narušení bezpečnosti - akt definuje, jak se mají řešit narušení bezpečnosti a kdy a jak by měly být narušené EUDIW pozastaveny/staženy. Cílem je zajistit rychlou, koordinovanou a bezpečnou reakci členských států na incidenty ohrožující důvěryhodnost peněženek, jejich validačních mechanismů nebo souvisejících systémů elektronické identifikace. Nařízení definuje kritéria pro posouzení závažnosti incidentů, včetně dopadu na uživatele, povahu kompromitovaných dat a rozsah narušení, které mají členské státy vzít v potaz při rozhodování, zda je stažení nebo pozastavení poskytování a používání řešení peněženky nezbytné. Zároveň definuje, jaké informace o pozastavení/stažení či obnovení poskytování a používání řešení peněženky se mají poskytovat relevantním subjektům.  

Registrace spoléhajících se stran na peněženku – stanovuje požadavky týkající se registrace spoléhajících se stran na peněženku (každá spoléhající se strana na peněženku musí být registrovaná ve členském státu, kde je usazena). Členské státy jsou povinny vést alespoň jeden vnitrostátní registr stran spoléhajících se na peněženku s informacemi o registrovaných stranách spoléhajících se na peněženku usazených v daném členském státě. Strany spoléhající se na peněženku musí poskytnout informace o svém oprávnění (roli) a zamýšlenému účelu využití EUDIW. Prováděcí nařízení obsahuje také požadavky na přístupové/registrační certifikáty stran spoléhajících se na EUDIW. 

Přeshraniční párování totožnosti (Identity matching) – stanovuje nezbytná pravidla pro členské státy k zajištění spolehlivého fungování procesu párování totožnosti fyzických osob pro účely přeshraničních služeb poskytovaných veřejnou správou v případech, kdy uživatel využívá EUDIW nebo oznámený prostředek pro elektronickou identifikaci. 

Jak bude fungovat?

Evropská peněženka digitální identity bude fungovat na principu decentralizované identity. To znamená, že uživatelé budou mít plnou kontrolu nad svými osobními údaji a rozhodnou se, které informace budou s kým sdílet. Peněženka bude plně interoperabilní mezi jednotlivými členskými státy EU, což umožní snadné používání napříč hranicemi.

Uživatel si bude moci stáhnout aplikaci do svého mobilního telefonu, ve které bude mít uloženy všechny digitální dokumenty a nástroje potřebné pro ověřování a platby. Díky použití biometrické autentizace (např. otisku prstu nebo rozpoznání obličeje) budou všechny transakce a operace v peněžence maximálně bezpečné.